top of page

Hareket Hastalığı / Kinetosis

Hareket Hastalığı

hareket hastaligi1.png

Virtualis, özel geliştirilmiş yazılımları  ile Hareket hastalığı / Kinetosis bulunan kişilere tedavi ve rehabilitasyon imkanı sunmaktadır. 

Yazılımların içierisinde bulunan farklı modüller kinetosisi tetikleyen sensörel problemin bulunmasını sağlamaktadır. 

Sanal gerçekliğin oluşturduğu doğal ortam simülasyonu ile hastalar kendilerini güvenli hissetmekte ve hassasiyetleri azalmaktadır.

GÜNLÜK HAYATA ADAPTE EDİLMİŞ EKSİKSİZ ÇÖZÜMLER

  • Değerlendirme ve rehabilitasyon yazılımları kinetosis alanında uluslararası kabul görmüş uzmanlar tarafından geliştirilmiştir.

  • Kullanıcı ve hastalardan gelen geri bildirimlerle iyileştirilmiştir.

  • Dr. Hannes Petersen, Dr. Stéphane Besnard gibi uluslararası alanda tanınmış hekimlerlerin bilimsel katkıları bulunmaktadır.

  • Hastaların etkileşime geçebildiği, gerçek sensöral uyarımların oluşturulabildiği sanal gerçeklik teknolojisinden faydalanın

  • Zamanla hastaların öğretilenleri kavramasını sağlayın

  • Hastaların ilerlemelerini sürekli ve güvenilir bir şekilde oluşturun

  • Sanal gerçelik ile hastalarınızın motivasyonunu arttırın.

HASTALARINIZI SANAL GERÇEKLİK İLE TANIŞTIRIN

Hareket Hastalığı / Kinetosis için Kullanılan Yazılımlar

Araba Simülasyonu

Araç içerisinde oluşan hareket hastalığı mekanizamalarını tetikleyen sensörel durumların rehabilite edilmesi için geliştirilmiştir. Tedavi esnasında hasta kendisini bir araç içerisinde hissetmekte ve sürücü veya yolcu olarak koordinasyonu arttırılmaktadır. Yazılım içerisinde 3 farklı kinetosis uyarıcı senaryo yer almaktadır.

Endikasyonlar: Arabadaki kinetosis (yolcu), araba içerisinde kitap okuyamama, araç ile yolculuk edememek.

 

Örnek egzersizler: Öncelikle hastanın sürücü olarak konumlandırılarak 1. yol da aracı kullanmasını sağlamak, devamında ise hastanın yolcu koltuğuna geçirilerek aynı seyahati tekrarlaması uygulanabilir. Her bir adımda, hastanın toleransı da göz önünde bulundurularak yolun zorluğu arttırılır.  

Simulation_Autoroutière_(3).png
Simulation-maritime.jpg

Deniz Simülasyonu

Denizde oluşan hareket hastalığı, naupatilerin mekanizamalarını tetikleyen sensörel durumların rehabilite edilmesi için geliştirilmiştir.

Gerçek ve hastanın etrafını saran görsel deniz simülasyon modülünde dalga yüksekliği ve frekansı gibi naupati hastalarında görülen parametreler değiştirilmektedir.

Endikasyonlar: Deniz tutması (naupathy).

Örnek egzersizler: Hasta bir bot üzerinde oturduğu hissi yaratılarak dalgaları ve botu yönlendirebilir. 

Dalgalar (Salınım Referanslı)

Denizde oluşan hareket hastalığı, naupatilerin mekanizamalarını tetikleyen sensörel durumların rehabilite edilmesi için geliştirilmiştir.

Deniz simülasyon modülünde hastanın baş hareketlerine bağlı olarak oluşan hareketler sayesinde hasta hareketlerini görsel olarak algılamamaktadır.

Endikasyonlar: Tüm kinetosis tiplerinde kullanılabilir.

Örnek egzersizler: Hasta döner bir sandalyeye oturtulur ve terapist eşliğinde döndürülür. Terapist dalgakarın hareketlerini takip eder.

Simulation-maritime-asservie.jpg
Lecture-asservie.jpg

Okuma (Salınım Referanslı)

Hareket halindeki bir araçta kitap okuyamama rahatsızlığının rehabilitasyonunda kullanılır. Bu modül hastanın progresif olarak araç içerisinde kitap okumaya alışmasını sağlamaktadır. Bilindiği üzere vizio-vestibüler problemler kinetosis varlığında ortaya çıkmaktadır.

Endikasyonlar: Araç tutması.

Örnek egzersizler: Hasta döner bir sandalyeye oturtulur ve terapist tarafından döndürülür. Bu esnada hasta elinde bulunan kumandayı kullanarak farklı uzunluklardaki sanal kitabı okumaya çalışır.

Asansör

Akrofobi oluşmasını tetikleyen problemlerin giderilmesi için geliştirilmiş olan rehabilitasyon yazılımıdır.

Modül gerçekçi sahneleri ile kedi yolu gibi dar alanlarda yürüme problemi çeken hastaların hassasiyetlerinin azaltılması için kullanılır. Uygulamanın parametreleri hastanın tepkilerine bağlı olarak gerçek zamanlı değiştirilebilir.

Endikasyonlar: Akrofobi, yükseklik korkusu, yüksekte baş dönmesi.

Örnek egzersizler: Hasta alçaktan yükseğe doğru asansör ile hareket eder ve en tepeye gelindiğinde açılan asansör kapısından uzayan kedi yolu üzerinde yürümeye çalışır. Testi zorlaştırmak için kedi yolunun sonuna bir obje konularak hastadan onu alması istenebilir.

Ascenseur1-5.jpg
bottom of page